min

PLH020001 Chłodnia w Cieszkowie

Powierzchnia : 18.7 ha Kod obszaru : PLH020001 Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: specjalny obszar ochrony siedlisk (Dyrektywa Siedliskowa) GMINY Cieszków

FE
 
26 lipca 2008

Powierzchnia 18, 7 ha
Kod obszaruL PLH020001
Chłodnia w Cieszkowie to obszerna, podziemna, ceglana piwnica lodowa, położona w lesie w pobliżu Cieszkowa.

Położenie obszaru: Obszar znajduje się w województwie dolnośląskim, regionie wrocławskim, w miejscowiści Cieszków.

Opis obszaru: Pochodzi prawdopodobnie z XIX w., kiedy to służyła potrzebom pałacu. Jako chłodnia wykorzystywana była później przez różne podmioty gospodarcze. Obecnie została zabezpieczona przez Nadleśnictwo Milicz. Wprowadzono szereg zmian w strukturze obiektu, których zadaniem było poprawienie warunków mikroklimatycznych tak, by stały się one optymalne dla nietoperzy. Zbudowano m.in. dodatkowe ścianki działowe i zapewniający odpowiednią wilgotność powietrza basen.

Szata roślinna: Nie odnotowano gatunki "naturowe"

Zwierzęta: Jest to jedno z większych zimowisk nietoperzy w Polsce. Stwierdzono tu dwa gatunki z Załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG. Największe zimowisko mopka na Dolnym Śląsku. Poza rolą hibernakulum, chłodnia ma również znaczenie dla nietoperzy odbywających migracje. Późnym latem i jesienią obserwuje się tu znaczną liczbę osobników nie spotykanych potem w okresie zimowym, dla których jest to stanowisko godowe.

Gmina:
  • Cieszków (W)
  • gacek brunatny
  • Plecotus auritus
    Niegdyś nazywany był gackiem wielkouchem. Dzięki ogromnym uszom, sięgającym 3/4 długości ciała i częstemu występowaniu w siedzibach ludzi jest jednym z najbardziej znanych nietoperzy. W chłodni spotkać go można cały rok, a wiosną nawet usłyszeć godowe pieśni samców. Jest tu drugim, co do liczebności, gatunkiem nietoperza.
  • Gacek szary
  • Plecotus austriacus
    Nietoperz średniej wielkości, o bardzo długich uszach, które składa podczas hibernacji po bokach ciała i przykrywa skrzydłami. To pozwala mu ograniczyć utratę ciepła i parowanie wody. Głowa i grzbiet są szarawe, a pyszczek wąski, co odróżnia go od gacka brunatnego. W chłodni pojawia się bardzo rzadko, zarówno zimą jak i latem.
ekologia to eko.org.pl